Jiri Hlinka Klaverakademi
Klaverakademiets visjon er å tilby piano- og kammermusikk-undervisning av høy kvalitet for talentfulle pianister samt etablere en plattform for utøvere som er i utdanningsfasen eller i begynnelsen av en profesjonell karriere.
Klaverakademiet har siden 2016 mottatt støtte fra Stiftelsen Kristian Gerhard Jebsen og har fått midler til videre drift for årene 2024 og 2025.
Akademiets grunnlegger er Professor Jiri Hlinka. Hans tidligere elever, pianistene Leif Ove Andsnes, Geir Botnen, Håvard Gimse og Christian Ihle Hadland tok i 2015 over den kunstneriske og pedagogiske ledelsen. Professor Jiri Hlinka klaverakademi har oppnådd en solid posisjon innen det klassiske musikkmiljøet i Norge og er anerkjent i utlandet.
Klaverakademiet arrangerer tre årlige mesterklasser, herav en som finner sted under Festspillene i Bergen. Internasjonale lærere er ofte invitert med som undervisere for de utvalgte unge pianoutøvere. Per mesterklasse er det 5-10 elever fra inn- og utland som blir valgt ut etter søknad og prøvespill. Utøverne presenterer sitt arbeid under konserter som blir arrangert i samarbeid med andre arrangører i Bergen og regionen, disse er som oftest åpent for alle interesserte.

Mesterklassene foregår på Rasmussen-samlingene på Fjøsanger i Bergen (tidligere Reksten-samlingene) der det finnes både kvalitetsinstrumenter og hybler som utøverne kan låne under oppholdet.
Bildene på denne siden og i ingress: Thor Brødreskift
Kort om prosjektet
Stiftelsen har bevilget støtte til akademiets virksomhet i perioden 2016-2022.
Akademiets virksomhet støttes med 1 million kroner i årene 2024/2025
Se nettside