Plakettoverrekking: K. G. Jebsen-senter for utviklingsforstyrrelser
Oppstart for senteret var høsten 2020, midt under koronaepidemien. Overrekkelse av senter-plakettene ble derfor ikke...
Tre hovedmål for virksomheten:
1) Å finne nye genetiske risikofaktorer for diabetes og dens komplikasjoner
2) Å avdekke nye sykdomsmekanismer involvert i diabetes
3) Å utvikle og iverksette målrettet og forbedret behandling av diabetes
ORGANISERING
Senteret har samlet ekspertise innen klinisk, genetisk, epidemiologisk og eksperimentell diabetesforskning i ett laboratorium lokalisert til det nye Barnesenteret ved Haukeland Universitetssjukehus. Med nær beliggenhet til Institutt for klinisk medisin, Bygg for biologiske basalfag, Laboratorieblokken og Sentralblokken ved Universitetet i Bergen og Haukeland Universitetssjukehus, ligger det godt til rette for å utvikle senteret som et kraftsenter innen klinisk, epidemiologisk og eksperimentell forskning.
Forskergrupper:
Gruppe for klinisk medisin (gruppeleder: prof. PÅL R NJØLSTAD) arbeider med å bedre klinisk karakterisering av diabetes og å analysere helseregistre og biobanker for å finne nye diabetesgener og risikofaktorer.
Gruppe for molekylær genetikk (gruppeleder: prof. ANDERS MOLVEN) bruker genetiske storskala-analyser på ulike pasientmaterialer og tester nye varianter i familier og registre.
Gruppe for biomarkører og funksjonelle studier (gruppeleder: prof. GUNNAR MELLGREN) analyserer biomarkører og proteinfunksjon i celle- og dyremodeller, og tester resultatene i store pasientmaterialer.
Gruppe for kardiovaskulær sykdom og komplikasjoner (gruppeleder: prof. OTTAR NYGÅRD) har tilgang på materialer med høy datakvalitet innen hjertesykdommer og kardiovaskulære komplikasjoner og bruker disse for å finne nye biomarkører.
Gruppe for epidemiologi og biostatistikk (gruppeleder: prof. ROLV TERJE LIE) bruker Mor- og barnstudien, Medisinsk fødselsregister og HUNT-biobanken for å studere gener assosiert med overvekt og diabetes.
Gruppe for stamcelleforskning (gruppeleder: prof. Helge Ræder): Tillaging av voksne stamceller og deretter tillaging av bukspyttkjertel-celler for studier av diabetes og bukspyttkjertelsvikt.
Faglig styre
Faglig styre for KG Jebsen senter for Diabetesforskning består av: Prof. Leif Groop, Lund University; Prof. Peter Arner, Karolinska Institute og Prof. Karen Temple, University of Southampton.
Professor Pål R. Njølstad, MD PhD.
Professor Rolv Terje Lie, PhD
Professor Gunnar Mellgren, MD PhD
Professor Anders Molven, PhD
Professor Ottar Nygård, MD PhD
Professor Helge Ræder MD PhD
Leder: Pål R. Njølstad
Startår: 2012
Vertsinstitusjon: Universitetet i Bergen
Tildeling: 16 + 9 MNOK
Hjemmeside: K.G. Jebsen-senter for diabetesforskning
KG Jebsen senter for Diabetesforskning
Universitetet i Bergen
Barne- og ungdomssjukehuset, 6. etg., Blokk 2
Haukelandsbakken 15
N-5021 Bergen
NORWAY
Forskning.no, 31.8.2017:
Norske forskere et steg nærmere å kurere diabetes
Dagens medisin, 17.9.2015:
Viktig å teste for sjeldne genvarianter ved diabetes 1
uib.no, 12.02.2014:
Ny stor studie på arvelig diabetes
uib.no, 15.06.2012:
Åpning av K.G. Jebsen-sebter for diabetesforskning
Oppstart for senteret var høsten 2020, midt under koronaepidemien. Overrekkelse av senter-plakettene ble derfor ikke...
Daglig leder for Stiftelsen Kristian Gerhard Jebsen, Sveinung Hole, skal delta på Stiftelsesforeningen og UiAs...
Rosendal Kammermusikkfestival feirer Ludwig van Beethovens musikk på nydelige Rosendal baroni. Festivalens kunstneriske leder, Le...